Bio-LNG-Volvo-Trucks-scaled-1
biogas_truck_1
2 10 T2023-81329-volvo-launches-powerful-biogas-truck-for-longer-transports.avif(1)_popup
34747_t2023_81327-e1675330024583

Volvo uvádí na trh výkonné vozidlo na bioplyn pro snižování CO2 v dálkové přepravě

pátek, 10. února 2023, 11:05

Společnost Volvo Trucks nyní uvádí na trh nové, výkonnější nákladní vozidlo na plyn, které může jezdit na zkapalněný bioplyn. Nové nákladní vozidlo může provádět náročné úkoly při přepravě na dlouhé vzdálenosti a zároveň snížit celkové emise CO2.

Palivo může snížit emise CO2 až o 100 %. „Bioplyn je skvělým doplňkem k elektrické přepravě, pomáhá dopravcům s jejich ambicemi v oblasti udržitelnosti a zaměřuje se na klimaticky neutrální přepravu,“ říká Daniel Bergstrand, produktový manažer pro nákladní vozidla na plyn ve společnosti Volvo Trucks.

Nákladní vozidla s plynovým pohonem Volvo FH a FM dosahují výkonu 500 koní, čímž doplní již dostupné výkonnostní varianty motorů s výkonem 420 a 460 koní. Plynové motory také procházejí zásadními technickými vylepšeními, díky nimž jsou až o 4 % úspornější, což spolu s novou o 10 % větší nádrží na plyn přispívá k delšímu dojezdu. „Naše efektivní nákladní vozidla na plynový pohon mají výkon srovnatelný s jejich dieselovými protějšky. Tankování je téměř stejně rychlé jako u naftových nákladních vozidel a rostoucí síť více než 600 čerpacích stanic pro bio-LNG i LNG v Evropě činí nové tahače ideálními pro dálkovou přepravu,“ vysvětluje dále Bergstrand.

Posílená řada na plynový pohon dobře zapadá do strategického plánu společnosti Volvo Trucks ve třech směrech k dosažení nulových emisí: akumulátorová elektrická nákladní vozidla, nákladní vozidla s palivovými články a spalovacím motorem, která využívají obnovitelná paliva, jako je bioplyn, HVO nebo dokonce zelený vodík. „Je potřeba několik technických řešení, protože dostupnost energetické a palivové infrastruktury se mezi zeměmi a regiony značně liší a také proto, že požadavky na každý dopravní úkol se mohou lišit,“ komentuje celou věc Bergstrand.

Očekává se, že evropská produkce bio-LNG rychle poroste a odkloní se od využívání fosilního LNG. Evropská komise předložila plán nazvaný REPower EU, kde se zaměřuje na vytvoření výrazně zvýšené domácí výrobní kapacity pro různé druhy energie. Plánem je do roku 2030 desetkrát zvýšit roční produkci bioplynu a toto odvětví již zahájilo fázi rychlého růstu. Také mimo Evropu se dostává potenciál bio-LNG do popředí zájmu. Co se týče techniky tahačů, jejich motory byly kompletně modernizovány a bylo dosaženo zvýšené účinnosti díky novým vstřikovačům a pístům se sníženým třením společně s novým turbem, variabilním olejovým čerpadlem a ventilací klikové hřídele, která zpracovává nefiltrovaný olej.

Zdroj: Volvo Trucks

 

 

 

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.