CNG+O CNGŽivotní prostředí
 

Životní prostředí

 

CNG jako palivo přesvědčuje z více důvodů. Jeden z nich je jistě cenová výhodnost. Neméně významný důvod je však vliv na životní prostředí. Fakta jsou jasná

  • Úspora skleníkových plynů CO2 v porovnání s benzínem o 25% nižší
  • Téměř nulové prachové částice PT (karcirogenní)
  • 80% redukce HC (dráždí dýchací cesty) a NOx  (karcinogenní)
  • Nižší emise hluku

Další až 90% redukce CO2 při použití biometanu (z odpadu), což je plně obnovitelným zdrojem energie. Porovnání s ostatními palivy např. v oblasti CO2 vypadá pro CNG velmi dobře, ještě lépe však pro biometan.

Vynikající hodnoty emisí u CNG vozidel mají jeden praktický aspekt: Díky vysokým standardům splňují CNG vozidla nejen platnou normu EUR 5, ale také EUR 6 platnou od roku 2015. Na rozdíl od naftových motorů není potřeba instalace filtru pevných částic a následná regenerace či výměna filtrů. Tyto filtry prodražují provoz naftových vozidel až o 0,30 Kč/km a zvyšují spotřebu, úspory u CNG vozidel jsou tak o to vyšší.

Ještě čistší provoz CNG vozidel je při přimíchávání biometanu. Do CNG je možné v libovolném poměru přimíchat biometan o stejném složení. Jediný rozdíl je v principu jeho vzniku, kdy biometan vzniká z odpadu či energetických rostlin. Tím se snižuje bilance produkce CO2. Např. při přimíchání 20% biometanu se sníží CO2 úroveň v porovnání s benzínem o významných 40%. Biometan je obnovitelný a ještě šetrnější k životnímu prostředí.

I v porovnání s LPG má CNG náskok. V přímém srovnání LPG šetří 15% CO2 v porovnání s benzínem, zatímco CNG 25%, navíc LPG nemá alternativu výroby z obnovitelných zdrojů.

Komentáře k článku

K. Broučková
K. Broučková

Pokud máte zájem na životním prostředí a ještě chcete ušetřit za provozování auta, tak se podívejte na stránky http://www.osobak.cz/prodam-ojete-auto-na-lpg-na-splatky-322/ = prodávám osobní auto na LPG za 110 000 Kč.

středa, 18. června 2014, 18:25
 
 
Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.
 

Facebook komentáře

 
 
 

Bonett

Nabídka ojetých vozů

 
 

(037) Mercedes-Benz B200 NGD...

Uvedení do provozu: 10/2014

Cena: 519 000 Kč

 
 
 

Opel Zafira CNG

Uvedení do provozu: 03/2003

Cena: 45 000 Kč

 

Unidataz

 
 

Poslední hodnocené stanice

Hrušovany u ChomutovaHrušovany u Chomutova7.9.2020
     
 
Praha 10 - MalešicePraha 10 - Malešice23.2.2020
     
 

Facebook