VW_Passat_EcoFuel

Volkswagen tlačí na rozšíření CNG, v Německu se plánuje až 2000 stanic

čtvrtek, 4. května 2017, 15:53

Po nedávných zprávách z Francie a Itálie, přichází i z Německa signály o znovuobnovené iniciativě prosazování CNG v dopravě. Volkswagen plánuje prostřednictvím nově utvořeného konsorcia partnerů vybudování až 2000 plnících stanic a jeden milion vozidel CNG pro nejbližší roky.

Po nedávném sympoziu ve Vídni (The International Vienna Motor Symposium), kde byl představen zbrusu nový motor na CNG s označením EA211 určený pro vozy VW Polo a ostatní koncernové modely, VW prezentoval svou novou iniciativu k prosazování CNG v dopravě ve spolupráci s plynárenskými společnostmi, státními institucemi a dalšími podnikateli. Klíčem k úspěchu má být intenzivní kooperace, která má přinést do roku 2025 konkrétní cíle. Formálně je tato spolupráce podchycena dohodou zúčastněných stran, mezi něž patří Volkswagen Group, E.ON Gas Mobil GmbH, Gazprom NGV Europe GmbH, Gazu GmbH, ONTRAS Gas Transport GmbH, Open Grid Europe GmbH a TOTAL Germany GmbH.

CNG je logickou odpovědí na snižující se popularitu naftových motorů, které díky nepříznivým emisním parametrům musí mít nákladnou technologii na zpracování výfukových plynů. Některá německá města zakázala či zvažují zákaz vjezdu naftových vozidel. Jako nedávný příklad je možné uvést Stuttgart.

Nejenže spalovací proces v motorech na CNG je velmi čistý a vykazuje velmi nízké emise, ale roste i potenciál obnovitelných variant, jako je bioplyn z odpadů a biologických zbytků”, říká Dr. Ulrich Eichhorn, ředitel výzkumu a vývoje koncernu Volkswagen.„Volkswagen Group vnímá svou roli ve společenské odpovědnosti za energetickou transformaci. Krátkodobá dostupnost činí ze zemního plynu důležitou součást naší komplexní strategie pro ekologicky šetrnou mobilitu budoucnosti. Přidáním metanu z obnovitelných zdrojů paliva, může být energetická revoluce v dopravě ještě více environmentálně příznivější.

V České republice se stále intenzivně rozvíjí síť CNG stanic, nejvýznamnějšími hráči jsou E.ON a Bonett. Širší nabídka vozidel s pohonem na zemní plyn jde ruku v ruce nejen s rozvojem infrastruktury, ale také s významnějším snižováním dopadů dopravy na kvalitu ovzduší.

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.