878A0140

Stlačený zemní plyn s novým rokem opět podraží

čtvrtek, 9. prosince 2021, 09:58

Průměrná cena CNG klesla díky odpuštěnému DPH pod 30 Kč/kg. Stlačený zemní plyn však zřejmě podraží, pokud se od ledna daň vrátí na standardní hodnotu. Rostoucí ceny paliv nutí firmy i živnostníky hledat nové možnosti úspor za provoz vozidel. Výrazně tak rostou odběry plynu prostřednictvím CNG karty akceptované téměř u poloviny všech plnicích stanic. Poskytuje totiž trvalou slevu 2 Kč/kg CNG přibližně u stovky stanic innogy a E.ON.

Nulová sazba DPH na plyn se podle Českého plynárenského svazu (ČPS) v listopadu a prosinci letošního roku naplno promítla do konečných cen na plnicích stanicích většiny dodavatelů CNG. Z říjnových cenových extrémů, které se pohybovaly někdy i kolem 60 Kč/kg, spadly ty nejvyšší ceny díky odpuštěné DPH na méně než 50 Kč. Průměrná cena CNG v Česku je pak v současnosti zpět pod 30 Kč/kg. Aktuální ceny zveřejňuje portál CNG.cz.

I přes zdražování si CNG zachovává svou cenovou výhodu ve srovnání s benzínem. Ten totiž podražil výrazně více. „Zatímco odpovídající množství CNG, tedy metr krychlový, vycházel začátkem letošního roku ve srovnání s litrem Naturalu 95 levněji průměrně o více než 8 korun, nyní je rozdíl i díky odpuštěné DPH téměř dvojnásobný. Průměrná cena metru krychlového je totiž přes 21 korun, zatímco cena litru benzínu činí průměrně skoro 37 korun,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací i CNG karty.

V případě, že se od ledna daň vrátí na standardní hodnotu, budou ceny CNG v konečném důsledku samozřejmě růst,“ předpokládá Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka ČPS, podle které lze dlouhodobý vývoj cen zemního plynu při současném dění na trhu predikovat jen velmi těžko. „Mírný optimismus nicméně můžeme cítit při pohledu na aktuální data nizozemského obchodního hubu. Zde lze pozorovat 50procentní pokles cen pro druhý kvartál roku 2022 oproti cenám v prvních třech měsících,“ dodává Lenka Kovačovská.

CNG bude i se započtením DPH nadále cenově výhodnější oproti drahému benzínu. I tak ale firmy nebo podnikatelé stále více využívají nástroje, které umí provoz flotily vozů na plyn zlevnit. „Aktuálně zaznamenáváme historicky největší odběry plynu prostřednictvím námi poskytovaných CNG karet. V posledních dvou měsících se jedná o meziroční růst o 60 až 70 procent a zatímco loni dosáhly celkové odběry firem sdružených v naší nákupní alianci 500 tisíc kilogramů CNG, letos to bude více než 600 tisíc kilogramů,“ říká Damir Duraković. „Naše CNG karta zajišťuje přibližně u stovky plnicích stanic innogy Energo a E.ON Energie trvalou slevu 2 koruny na kilogram CNG, respektive nyní bez odpuštěné DPH 1,65 koruny na kilogram,“ doplňuje ředitel Axigonu s tím, že kupříkladu na většině plniček E.ON vychází v současnosti metr krychlový plynu pro držitele CNG karty na necelých 18 Kč. Úspora oproti průměrné ceně litru benzínu se tak blíží 20 korunám.

Zdroj: tisková zpráva

Komentáře k článku

Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.
Simha  K
Simha K

The most greedy and corrupt govt and companies can be found in The Czech Republic. They've been consistently raising CNG prices every week. Government needs an excuse to raise prices and squeeze money out of people. Wow. Great going!

neděle, 13. února 2022, 18:07
VlaDo
VlaDo

Naši politici rozjeb... vztahy s Ruskem. Děkuji jim za cenu dnes CNG Lovosice 34,90 Kč, Litoměřice 36,70 Kč, Terezín 38,00 Kč. Super jen tak dále serme Rusko

pátek, 4. února 2022, 18:42
Pavel
Pavel

Koupit auto na CNG byla moje první a zároveň i poslední investice do ekologického auta. Tímto zdražením vypekli se mnou, kašlu na ekologii a opráším manželčino TDI s 300 tisíci kilometry na hrbu.

čtvrtek, 3. února 2022, 23:05
www.autoland.cz
www.autoland.cz

Rádi sešrotujeme všechna auta na CNG, protože dneska by to při těch cenách mohl provozovat leda blázen.

pátek, 21. ledna 2022, 15:24
Milan
Milan

V Jihlavě na DPMJ je a byla stanice pro městskou dopravu i pro veřejnost. Provozuje Bonett. Stejně jako druhou stanici nedaleko o 6 Kč dražší pro veřejnost. Proto bylo třeba zachovat tankování pro dopravní podnik a zároveň se napakovat na ostatních. Od tohoto týdne mohou tedy tankovat o 6 Kč levněji jen vozidla dopravního podniku. Díky, Bonett. Budu se vyhýbat jejich stanicím

neděle, 16. ledna 2022, 09:41
Milan
Milan

V Německu a Rakousku bez problémů dále za 1.1 euro za Kg. Tedy cca 27 Kč. Jezdím pravidelně, tankuji tam. Jde to. Bohužel u nás se z dobré myšlenky stává opět business pro několik skupin a zabíjí se další dobrá cesta, jak je to u nás už dobrým zvykem

neděle, 16. ledna 2022, 09:37
Vít
Vít

Tak Vsetín v prosinci jsem bral za 28,90 kč a dnes 38 kč, takže o ekologii vůbec nejde a kecy v kleci. To samé bude následovat i s nesmyslnýma elektroauty, až se rozšíří do potřebného počtu. Nedělal jsem si žádné iluze ale teď vím jistě, že jak se kálí na mne budu kálet i já ale opačným směrem co to půjde.

sobota, 15. ledna 2022, 04:20
filip
filip

Jsem jednim z tech, kdo z ekologickych duvodu jezdi volvem / cng. Bohuzel dnesni a do budoucna pravdepodobne uz stale zbesile ceny plynu mne usvedcuji z naivity. Zpatky k nafte! Sice smrad, ale natankuji vsude a levneji.

úterý, 11. ledna 2022, 20:37
Simha
Simha

We all can bid goodbye to CNG cars. The current prices are outright ridiculous and beyond any logical explanation. The government is pinching the baby and rocking the cradle! How do they expect people to embrace greener vehicles if the prices are so high!? I refilled CNG on December 25th @ 26.40czk per kg and I refueled again on 1st Jan @ 32.90czk and I saw the price yesterday at 37.40czk!!!! What sorcery is this!?

čtvrtek, 6. ledna 2022, 09:36
Octavia
Octavia

Jsem podnikatel,mam jedno vozidlo na cng a najdu rocne 22 tis km. Můžu mít slevu 2 Kč na kg? A jsem soukromá osoba taky najdu ročně 22 tis a slevu nemůžu mít? Proč? Autobusy v Liberci 15 Kč za kg mi tady když se poštěstí za 29 a to je DPH 0% At žije podpora cng v osobní dopravě pro soukromé osoby. Může k tomu Pan Damir něco říct?

čtvrtek, 16. prosince 2021, 15:32
Zafira
Zafira

Jsem soukromá osoba a na cng mám druhé vozidlo. Dříve byla úspora viditelná. Bohužel dnes pro normální lidi není úspora v ničem. Největší problém nastal nyní, kdy plyn je většinou dražší nebo srovnatelný než jiná paliva. Musím říci, že dnes bych již vozidlo na cng nekoupil. V ČR pro soukromé osoby není v ničem výhoda a to si dnes všichni hrají na ekologii

pondělí, 13. prosince 2021, 10:10
G tec
G tec

Nové bych si nekoupil a ojeté jako soukromá osoba už vůbec ne. Jak někdo může psát takové bludy co jsou v článku.... Možná firmy nebo velké flotily mají lepší ceny, nevím.Pořád přepočet na m3. Kdo jezdí tak jedině nafta.. Po novém roce cena cng... Nechci ani vidět, a počítám že nová vláda hodí nižší daň na naftu a kdo koupil vozidlo na cng tak se bude mlátit hlavou do zdi.

neděle, 12. prosince 2021, 18:41
Anonym
Anonym

Nové bych si nekoupil a ojeté jako soukromá osoba už vůbec ne.Jak někdo může psát takové bludy co jsou v článku.... Pořád přepočet na m3. Kdo jezdí tak jedině nafta..

neděle, 12. prosince 2021, 17:09
Nevýhoda
Nevýhoda

Kilo plynu se v zásadě rovná litru nafty a nebo benzínu. Kilo plynu v Praze cca 30Kč a více a neodečtu si DPH. Benzín a nebo spíš nafta litru na ONO 32Kč až 35Kč jinde a odečtu si DPH. CNG nemá smysl.

sobota, 11. prosince 2021, 17:37
www.autoland.cz
www.autoland.cz

A firmy si neodečtou DPH. To není moc úspora

sobota, 11. prosince 2021, 15:41
Anonym
Anonym

Dobrý den, takže jsme se opět nedozvěděli kolik bude stát cng např u inogi po novém roce až se vrátí DPH. Pořád srovnaváte cng s benzínem, proč ne s naftou, lpg.Octavie tdi taky jede za 4.4 l a hlavně se nemusí hrozit jestli druhý den nebude cng na stojanu za 42 Kč a natankujete kdekoliv. Na ekologii se bohužel nehraje. Pořád jen slevova karta 2kc pro firmy, proč ne i pro soukromé osoby. Mám Cng a začínám čím dál více litovat...

pátek, 10. prosince 2021, 08:27