11630611_M650x433C950x640o34x0

V Chemnitzu pořizují autobusy s hybridním pohonem na bioplyn

úterý, 9. května 2023, 12:43

Společnost Chemnitzer Verkehrs-AG (CVAG) se považuje za zodpovědnou za to, že pomáhá utvářet dopravní revoluci, a tím aktivně přispívá k ochraně klimatu a zlepšování kvality života ve městě. Zatímco tramvaje společnosti CVAG jsou již více než 130 let poháněny elektřinou, dopravní podnik nyní stále více využívá alternativní formy pohonu také v oblasti autobusů.

V loňském roce bylo do provozu uvedeno již 15 kloubových autobusů s dieselovým hybridním pohonem. Za účelem dalšího rozšíření autobusového parku nyní CVAG nakupuje 30 nových autobusů s hybridním pohonem na bioplyn typu MAN Lion's City. Nákupem 30 nových autobusů se ročně ušetří až 1271 tun oxidu uhličitého. "Pořízením bioplynových hybridních autobusů dále rozšiřujeme náš autobusový park způsobem šetrným ke klimatu," říká vedoucí provozní divize Heiko Wolf.

"Kromě přidané hodnoty v podobě pohonu šetrného ke klimatu se nové autobusy vyznačují stejnou, vysokou úrovní komfortu pro cestující jako poslední dodaná vozidla."

Kromě vstupního LED osvětlení, které známe již z posledních zakoupených hybridních autobusů, jsou nové hybridní autobusy na bioplyn vybaveny stmívatelným vnitřním osvětlením a také ambientním nočním osvětlením. Standardní i kloubové verze nových autobusů mají troje dveře a na dvou multifunkčních plochách nabízejí prostor pro cestující s pohybovými pomůckami, kočárky nebo jízdními koly. Informace pro cestující jsou poskytovány prostřednictvím 18palcových obrazovek infotainmentu.

Od konce února jsou nové autobusy postupně zaváděny do pravidelného provozu. Jakmile bude všech 30 nových autobusů v pravidelném provozu, bude přibližně polovina vozového parku autobusů CVAG tvořena vozidly s hybridním pohonem. Na nákup 30 bezbariérových nízkopodlažních autobusů získala společnost CVAG celkem 9,5 milionu eur, které spolufinancoval Evropský fond pro regionální rozvoj.

To odpovídá 70 procentům způsobilých nákladů. Vzhledem k tomu, že Chemnitz je národním kompetenčním centrem pro vodík, je vodík jako nosič energie důležitým tématem i pro CVAG. S výhradou finanční podpory chce dopravní podnik v příštích třech letech pořídit a otestovat dva vodíkové autobusy.

Zdroj: Blick.de