878A9993

TN.cz: Řidiči jezdící na plyn zoufají kvůli vysokým cenám

pondělí, 24. října 2022, 17:25

Vysoké ceny plynu už několik měsíců drtí české motoristy, kteří vlastní auta na stlačený zemní plyn (CNG). Podobný problém ale nemají jejich kolegové v zahraničí. Například v Německu jsou průměrné ceny CNG minimálně dvakrát nižší.

Pokud existuje jedna skupina motoristů, kterým současná krize vyhnala ceny pohonných hmot do závratných výšin, jsou to řidiči tankující CNG. Běžná cena se podle portálu cng.cz, který monitoruje ceny na českých tankovacích stanicích, pohybuje okolo 60 korun za kilogram.

Ceny ale nejsou všude stejné a velmi často se výrazně liší. Výjimkou tak nejsou ani ceníky i s 80 korunami za kilogram. Vůbec nejdražší je CNG na stanicích v Krnově se 111 korunami za kilogram a v Milíně, kde se za kilogram platí dokonce 139,90 koruny.

Podle obchodního ředitele společnosti Bonett, budující v Česku síť stanicí CNG, Milana Fořta stojí za růstem cen především zdražování plynu. "Odvíjí se to od cen zemního plynu na burze a mezinárodních cen," řekl Fořt v dřívějším článku TN.cz.

O to víc je ale překvapivější, že v sousedním Německu jsou na tom s cenami zcela jinak. Průměrná cena stlačeného zemního plynu tam činí podle portálu Fuelo necelých 28 korun. Ceny se liší podle značky, na žádné pumpě však nepřesahuje cenu vyšší než 38 korun.

CNG má však v Německu hned několik výhod. V první řadě jej Německo dlouhodobě podporuje jako ekologickou alternativu benzínu a nafty. Zemní plyn je například až do roku 2026 zcela osvobozen od daní, což se vztahuje i na produkci a prodej CNG, uvedl portál Gleisslutz.

Naproti tomu fosilní paliva žádnou podobnou pomoc nedostávají. Jak benzín, tak i nafta jsou tak v Německu o poznání dražší než v Česku. Průměrná cena za litr benzínu v Německu činí 48,2 koruny, zatímco v Česku to je v tuto chvíli 42,2 koruny. Podobně nafta v Německu přijde na 52,92 koruny. U nás je to prozatím 45,81 koruny.

Levnější je CNG i u našich dalších sousedů. V Polsku se dá průměrně kilogram CNG opatřit za 44,39 koruny a v Rakousku za 52,18 koruny. Na Slovensku je průměrná cena podle portálu SPP CNG 52,67 koruny, ovšem s tím, že na drtivé většině čerpacích stanic činí cena "jen" 46,74 koruny za kilogram.

Zdroj: TN.cz