Produkce biometanu roste. V Česku loni pokryl třetinu spotřeby CNG v dopravě
úterý, 4. dubna 2023, 16:24
Dostatek zemního plynu se po výpadku dodávek z Ruska daří zajistit částečně též prudkým rozvojem výroby biometanu. Jeho produkce se podle sdružení CZ Biom v roce 2022 celosvětově zvýšila o 16 % na rekordních téměř 7 miliard m3. Je to zásluha především Evropské unie a USA, které dohromady představují 90 % světové produkce biometanu. V Česku se loni biometan podílel na celkové spotřebě zemního plynu v dopravě dle Českého plynárenského svazu z více než třetiny.
Podíl biometanu v distribuční síti v Česku roste. Největší tuzemský distributor plynu, společnost GasNet, nedávno připojila do své sítě další výrobnu biometanu. Bioplynová stanice v Horní Suché posílá do veřejné distribuční sítě GasNetu první kubíky plynu. Zatím pracuje ve zkušebním režimu.
GasNet jako první distributor v Česku připojil ke své soustavě bioplynovou stanici v Rapotíně na severní Moravě v roce 2019 a loni se k ní přidala stanice v Litomyšli ve východních Čechách. Bioplynka v Horní Suché je v Česku v pořadí třetí připojená stanice. „Dál zvyšujeme podíl biometanu v naší distribuční síti. Jedná se o zelený a plně obnovitelný plyn, který se navíc nemusí odnikud vozit a může se vyrábět přímo v místě spotřeby. Výroba biometanu tak podporuje i energetickou nezávislost,“ uvedl Andrej Prno, který připojování stanic v GasNetu řídí.
Podle Českého plynárenského svazu zůstala loni celková spotřeba zemního plynu v tuzemské dopravě na úrovni předchozího roku v objemu 96 milionů m3, přestože energetická krize plynovou mobilitu výrazně zasáhla. Více než třetinu prodejů ale tvořilo bioCNG, podíl obnovitelného biometanu tak nadále roste.
V České republice je biometan velmi perspektivní a do roku 2030 by mohl nahradit 10 až 15 % spotřeby zemního plynu pro vytápění i silniční dopravu. Funguje tu už více než 550 bioplynových stanic, které mohou biometan produkovat. Podle sdružení CZ Biom by to mohly za předpokladu správně legislativní podpory být až 2 miliardy m3 v roce 2030, což představuje 20 % spotřeby zemního plynu v roce 2021, nebo pokrytí celé spotřeby bioCNG v dopravě. Již nyní přední dodavatelé zemního plynu deklarují, že podíl biometanu vůči celkovým odběrům CNG pro pohon automobilů jsou vyšší desítky procent.
„Například v největší síti plnicích stanic CNG společnosti innogy dosáhl v roce 2021 podíl bioCNG skoro poloviny, za loňský rok už to bylo 70 % na celkových prodejích CNG. Dosáhnout 70% podílu biometanu na celkových odběrech CNG má v plánu také E.ON v roce 2023,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje CNG karty akceptované téměř u poloviny českých plnicích stanic.
Prodejcem s největším podílem bioCNG dodaného do vozidel v ČR byl v roce 2022 Bonett Gas Investment. V rámci roku dosáhl na téměř 100% podíl biometanu v prodejích v rámci své sítě 52 CNG stanic.
Výhodou zelených plynů je také fakt, že není třeba rozsáhlých investic do nové infrastruktury. Jak uvádí společnost GasNet, infrastruktura je na biometan plně připravená, protože oba plyny (zemní plyn a biometan) jsou svými vlastnostmi zaměnitelné. Je to obdobné jako u eventuálního využití syntetických paliv ve spalovacích motorech, která se od těch fosilních z chemického hlediska nijak neliší. A totéž platí pro další zelený plyn, bioLPG, které se na český trh dodává od roku 2020. Čerpací stanice na severní Moravě jím byly v předchozích letech zásobovány z plnírny a distribučního centra společnosti Primagas, které se nachází také v Horní Suché na Karvinsku.
„V některých evropských zemích, kam bylo bioLPG uvedeno na trh už v roce 2018, se roční spotřeba pohybuje řádově již v desetitisících tun. V tomto roce se předpokládá evropská produkce bioLPG o objemu asi 200 tisíc tun, což by teoreticky pokrylo celkovou spotřebu LPG v Česku. Do roku 2025 by to mělo být asi 500 tisíc tun,“ popisuje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas.
Zdroj: tisková zpráva