878A0292

Kilogram CNG někde stojí i 99,90 Kč. S CNG kartou je však plyn nadále levnější než benzín

středa, 13. dubna 2022, 11:50

Stlačený zemní plyn (CNG) v posledním půlroce zdražil téměř na dvojnásobek. Průměrná cena je nyní více než 60 Kč/kg, v extrémních případech si plnicí stanice účtují téměř stokorunu za kilogram plynu. Cenová výhoda CNG v porovnání s benzínem se tak téměř vytratila. Levnější plyn je ale stále dostupný pro odběratele s CNG kartou, jež zajišťuje výhodnější ceny téměř u stovky plniček innogy a E.ON.

Ještě začátkem loňského října byla průměrná cena CNG asi 31 Kč/kg, nejvyšší ceny se tehdy vyšplhaly na 49,90 Kč/kg. Aktuálně se obě hodnoty již téměř zdvojnásobily. Průměrná cena CNG je totiž už více než 60 Kč/kg a celkem šest plnicích stanic si za jeden kilogram zemního plynu účtuje dokonce 99,90 Kč.

Pro cenové srovnání CNG a benzínu je třeba přepočíst cenu plynu za metr krychlový. „V průměru nyní CNG ekvivalent jednoho litru benzínu stojí necelých 43 Kč/m3, přičemž průměrná cena benzínu aktuálně klesla také pod 43 Kč/l. Cenová výhoda CNG se tak vytrácí,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací i CNG karty.

S cenou 99,90 Kč/kg se pak dostáváme přes 71 Kč/m3, což je výrazně více než cenová maxima u benzínu. V cenách na různých plnicích stanicích ale panuje značný rozptyl, takže na druhou stranu lze CNG stále odebírat za výhodnější ceny v porovnání s benzínem.

Firmy i podnikatelé navíc využívají k nákupu stlačeného plynu stále častěji CNG kartu s cenovým zvýhodněním. „Bez ohledu na velikost firmy může i živnostník využívat trvalou slevu 2 Kč/kg, aniž by se musel vázat k minimálním odběrům. Tato výhoda je dostupná v největší síti plnicích stanic innogy a současně na plničkách E.ONu. Celkem jde bezmála o sto odběrných míst po celém Česku,“ popisuje Damir Duraković.

„Cena stlačeného plynu je pro držitele CNG karty aktuálně 53,50 Kč/kg na plnicích stanicích E.ON a 53,90 Kč/kg v síti Innogy. To je něco přes 38 Kč/m3, což je stále skoro o 5 korun méně ve srovnání s průměrnou cenou benzínu,“ doplňuje Damir Duraković s tím, že ve srovnání s cenovým průměrem v Česku je plyn pro držitele CNG karty o více než šest korun levnější, což je historicky největší rozdíl. Na výrazné slevy dosáhne také držitel Bonett CNG karty.

Zdroj: tisková zpráva