878A0294

Jezdit na CNG je nyní mnohem levnější než s benzinem

úterý, 18. července 2023, 12:09

Ceny všech pohonných hmot vystřelily po začátku agrese Ruska na Ukrajině směrem vzhůru. Nejdramatičtěji to postihlo stlačený zemní plyn (CNG). Zatímco u benzinu a nafty ceny klesly už před časem, u CNG se tak stalo až nyní. Prodeje aut s tímto typem pohonu ale mezitím také dramaticky klesly.

Nejdražší byl zemní plyn pro automobily loni na podzim, kdy se prodával průměrně bezmála za 75 Kč/kg. Na několika plničkách se cena vyšplhala dokonce na 139,90 Kč/kg. Dnes jen jediná plnicí stanice v Česku ještě prodává kilogram CNG za 99 korun. Celkově však už cenové šílenství odeznělo. Nejnižší cena na trhu je aktuálně kolem 30 korun.

„Přepočteme-li loňská maxima na cenu za metr krychlový, což je ekvivalent jednoho litru benzínu, je to totéž, jako by benzín stál téměř stovku, respektive víc než 53 korun v případě průměrné ceny. Aktuálně se ceny na plničkách pohybují v průměru přes 32 Kč/kg, což odpovídá asi 23 Kč/m3. Jsou tak méně než poloviční oproti loňským extrémům a vracejí se k normálním hodnotám,“ uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

A dodává, že cenová výhoda CNG ve srovnání s benzinem je nyní ještě výraznější než dva roky nazpět, než začaly cenové turbulence zemního plynu. Zatímco litr benzinu byl kupříkladu na konci března 2021 průměrně asi o 11 korun dražší než srovnatelné množství CNG, nyní je cenový rozdíl 14 korun. Mírně přibývá i plnících stanic, kterých je v Česku celkem víc než 230, od začátku roku byly zprovozněny čtyři nové. Za první pololetí letošního roku Axigon předběžně odhaduje meziroční růst odběrů CNG svých klientů o 24,1 procenta.

Ovšem prodeje aut s tímto typem pohonu v Česku výrazně klesají. Za prvních šest měsíců letošního roku bylo v na tuzemském trhu podle Svazu dovozců automobilů nově registrováno jen 288 aut na CNG, z toho drtivá většina (240) značky Škoda. Většina automobilek už tyto vozy přestává nebo přestala prodávat. Přitom třeba v roce 2017 se jich prodalo celkem 2890.

Zdroj: tisková zpráva