size4-1580811250-cng

Dopravní podnik ČB otevřel plnící stanici CNG veřejnosti

sobota, 1. února 2020, 14:40

Dopravní podnik města České Budějovice dnes 31. 01. 2020 otevřel plnící stanici CNG pro veřejnost. Uživatelé vozů s pohonem na plyn tak mohou nově využít stanici na Novohradské 40, jejíž provoz je nepřetržitý.

Dopravní podnik nově podpořil v tzv. chytré cestě, která představuje koncept šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí, i osobní automobily. Plnící stanice CNG, která byla městským dopravcem vybudována roku 2018, a která Dopravní podnik města Českých Budějovic vyšla na cca 27 mil. Kč, nyní nabízí možnost plnění až dvěma automobilům naráz.

CNG stanice České Budějovice - Novohradská

Postup pro plnění automobilů způsobilých pro použití CNG je velice jednoduchý. Řidiči vloží kartu do platebního terminálu a následně se řídí pokyny na displeji. Plnící koncovku umístí na plnící hrdlo nádrže, páčku umístí do polohy „On“ a stisknou tlačítko start. Po naplnění nádrže vozidla se proces automaticky ukončí. Využití pohonu CNG je vskutku chytrou cestou mobility, a to nejen po stránce ekologické, ale i ekonomické. Automobily s pohonem na CNG produkují až o 25 % méně CO2 než běžná auta.

Zároveň je CNG nejlevnějším palivem na trhu, neboť provoz automobilu na CNG je až o 50 % levnější než u auta s naftovým nebo benzínovým motorem. Na Novohradské 40 řidiči aktuálně zaplatí 28 Kč/kg.