unnamed

CNG v nákladní dopravě se zvýhodněným mýtným

pondělí, 8. února 2021, 11:28

Od počátku roku 2021 byla zavedeno mýtné, které zohledňuje i znečištění ovzduší způsobené provozem dopravního prostředku. Vzhledem k tomu, že vozy na zemní plyn či biometan jsou k přírodě šetrnější než naftové motory, jsou sazby mýtného pro plynová vozidla nižší. Konkrétní úspora je závislá na typu vozidla a emisní třídě.

Pokud bychom chtěli být konkrétní, tak typický kamion 24t s 5 nápravami ušetří proti naftové nejvyšší emisní třídě 0,312 Kč/km, to může být prakticky kolem 30 000 Kč ročně.To je poměrně žalostná částka v porovnání s vícenáklady na plynové auto v řádu 500 000 Kč. Přesto mohou být motivací pro dopravce nižší náklady na pohonné hmoty (celková návratnost je pak kolem 4 let) či odpovědnost k životnímu prostředí.

Přehled sazeb mýtného

Smutné je porovnání s podporou plynových nákladních aut v Německu, kde je mýto odpuštěno celé a dopravce tak ušetří ročně jen na tomto poplatku 250 000 Kč.

Přestože je jakékoli zvýhodnění vítané, je zřejmé, že v kontextu výše uvedeného je strategie podpory tohoto pohonu v ČR nekoncepční, navíc v situaci, kdy došlo současně ke snížení potřební daně u nafty o 1 Kč/l. Za stávajícího stavu tedy dává smysl provozu plynových aut pouze ve flotilách dbajících na udržitelnost a s pravidelným provozem po ČR a SRN.