CNG+NovinkyAuta na CNG jsou ke klimatu šetrnější než elektrom
 

Auta na CNG jsou ke klimatu šetrnější než elektromobily, říká nová studie

 

čtvrtek, 29. srpna 2019, 12:21

Seat-Ibiza-CNG_08
 
 

Při porovnávání bilance skleníkových plynů mezi auty se spalovacími a elektrickými motory se obvykle bere v potaz benzin, případně nafta. Takových studií vzniká v poslední době celá řada. Jejich výsledky se někdy i silně různí. Obvykle však dospívají k tomu, že elektromobil má celkové emise CO2 za životní cyklus o něco nižší než běžné auto a že existuje výhled dalšího zlepšování s tím, jak poroste podíl obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny. Co když ale do porovnání přidáme stlačený zemní plyn?

Přesně to udělali výzkumníci ze společnosti Joanneum Research. Kompletní studie, vypracovaná na zadání Mezinárodní automobilové federace (FIA), bude zveřejněna na podzim. Z předběžných výsledků zveřejněných německým autoklubem ADAC nicméně vyplývá, že auta na CNG jsou ke klimatu ještě šetrnější než elektromobily.

Kromě emisí vznikajících při provozu auta započítávali autoři také emise z výroby a recyklace vozu, stejně jako z výroby pohonných hmot. Zohlednili rovněž produkci metanu u plynných paliv a oxidu dusného u biomasy. Za modelový automobil posloužil kompaktní model „ve třídě Golfu“. Pokud jde o energetický mix, studie pracovala s daty z Německa, které v roce 2018 dosáhlo podílu obnovitelných zdrojů 34,9 %.

Při teoretickém předpokladu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (k tomu se blíží třeba Norsko) se bilance překlápí ve prospěch elektroauta už za nějakých čtyřicet tisíc kilometrů. Jenže v aktuálním energetickém mixu se elektromobil jeví jako výhodnější až po 8,5 letech při nájezdu 127 500 km. Důvodem je dobře známá energetická náročnost výroby vysokonapěťových akumulátorů. Ani za celý životní cyklus však elektrické auto „nedožene“ srovnatelný vůz s CNG pohonem, vypočítali autoři studie.

Ještě lépe vychází pohon na vodík. Ovšem zase jen za přepokladu, že je vyroben 100% z obnovitelných zdrojů, což se v komerčním nasazení zatím nedaří.

Toto zjištění je v souladu s dřívějšími výpočty ADACu a jiných. Evropská unie i národní vlády nicméně v podpoře konkrétních druhů pohonu silně sázejí právě na elektřinu. Příkladem je i nedávné rozhodnutí české vlády, podle kterého se auta na CNG mají těšit jen zlomkovému zvýhodnění proti elektroautům. CNG vozy jsou přitom levnější, jednodušší, mají menší nároky na specifickou infrastrukturu a mohou se pochlubit také příznivým složením výfukových plynů, přestože elektromobilům se v tomto ohledu logicky nevyrovnají.

Pokud by se v rámci studie LCA vzal v potaz biometan (tedy bioCNG) vyrobený z biologicky rozložitelných odpadů, pak nebude mít elektromobil nikdy šanci. Nemluvě o rychlosti plnění, disponibilitě, zaměnitelnosti paliv a dojezdu,“ dodává Václav Holovčák ze skupiny Bonett. „Biometan je palivo, na nějž se chceme v budoucnu jednoznačně zaměřit.

Zdroj: Autobible.cz

Komentáře k novince

 
Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.
 

Facebook komentáře

 
 
 
 

Bonett

Nabídka ojetých vozů

 
 

Volkswagen Golf 1,4 CNG Variant...

Uvedení do provozu: 09/2014

Cena: 387 200 Kč

 
 
 

(830) Mercedes-Benz B200 NGD...

Uvedení do provozu: 02/2015

Cena: 589 000 Kč

 

Unidataz

 
 

Poslední hodnocené stanice

Praha 10 - MalešicePraha 10 - Malešice23.2.2020
     
 
Vestec, Praha-západVestec, Praha-západ19.2.2020
     
 

Facebook