Samohyl_spedice[1]
IMG_6057
Samohyl_spedice[1]
IMG_6056
IMG_6055
Ducato_skokansky_mustek
IMG_6059
IMG_6060
IMG_6058
+
IMG_6062

SAMOHÝL group, a.s.

Distribuce, velkoobchod, logistika

jezdím za 1.06 Kč/km

Společnost SAMOHÝL, a.s. je přední českou společností zabývající se distribucí a prodejem chovatelských potřeb, krmiv a veterinárních léčiv. Provozuje 44 vlastních prodejen Zvěrokruh po celé České republice a provozuje poměrně rozsáhlý vozový park čítající okolo 80 vozů.

Za panem Lojdou, ředitelem logistiky jsme se vypravili do sídla společnosti v Lomnici nad Popelkou. S CNG se firma poprvé prakticky seznámila v roce 2006, kdy spíše na zkoušku pořídili Fiat Doblo. Po třech letech bezproblémového provozu se management rozhodl zakoupit další, větší vůz - Mercedes Benz Sprinter. Přesvědčili je zejména nízké náklady na pohonné hmoty - u Dobla se po pěti letech a 210 000 najetých km jedná dokonce o 1,06 Kč / km! Sprinter má dnes od roku 2009 najeto bezproblémových 390 000 km.

SAMOHÝL a.s. se postupem času stal společností, která provozuje jeden z nejpočetnějších vozových parků poháněných zemním plynem. V roce 2010 byly pořízeny další dvě dodávky na CNG - Fiat Ducato a Iveco Daily. Zásadním počinem v tom samém roce byla také investice do vlastní plnící stanice. Pokud tedy shrneme současný stav, firemní flotila zahrnuje tyto vozy na CNG: 

 • 3x Fiat Ducato
 • 2x Iveco Daily
 • 1x Mercedes Benz Sprinter
 • 1x Opel Zafira
 • 2x Fiat Doblo
 • 2x Volkswagen Touran

Takové množství vozidel již spolyká poměrně významné množství zemního plynu. Podle pana Lojdy se měsíční spotřeba pohybuje kolem 8 000 m3., přičemž přibližně polovinu tohoto objemu si společnost obstarává v rámci své privátní stanice.  Firma má poměrně detailní kalkulace týkající se návratnosti pořízených vozů. Podle jejích výpočtů uspoří ročně plynový Fiat Doblo 47 tis. Kč při 50 tis. najetých km, Iveco Daily 6,5 t již téměř 320 tis. Kč při 160 tis. km. Průměrný náklad na pohonné hmoty činí na 1 km u Fiatu 1,06 Kč, u Iveca těsně přes 2 Kč. Pavel Lojda potvrzuje, že CNG vůz se od 70 tis. km najetých za rok s jistotou vyplatí.

Ptáme se na porovnání nákladů na servis vozů. Pan Lojda objektivně říká, že jediné směrodatné srovnání mohou udělat pouze u Sprinteru, který se nájezdem (390 tis. km) blíží jejich starším naftovým dodávkám. V tomto případě hodnotí náklady jako srovnatelné, ale dodává, že často v ČR naráží na nezkušenost servisů s tímto typem vozů, problémem pak bývá nedostatek náhradních dílů přímo na skladě.

S ohlasem na CNG se firma SAMOHÝL group, a.s. nesetkává jen u majitelů společnosti při hodnocení provozních nákladů, ale také u svých zákazníků, kterým se představují jako ekologicky šetrná firma. Bonusem byla i nedávná pochvala CNG vozu od příslušníka Policie ČR při silniční kontrole. Zajímavou filantropickou zálibou firmy je pak sponzoring lomnického lyžařského oddílu. Věděli jste o tom, že náš úspěšný skokan na lyžích Roman Koudelka je z Lomnice? 

 

Rekapitulace

Počet vozů na CNG 11
Průměrný náklad PHM / 1 km (Fiat Doblo) 1,06 Kč
Průměrný náklad PHM / 1 km (Iveco Daily 6,5 t) 2 Kč
Měsíční spotřeba zemního plynu v m3 8 000
Úspora oproti naftě 40 - 50 %

 

Doporučené vozy

Vhodné pro obory

 • Distribuce, velkoobchod, logistika

Nabízíme

Inspirovalo Vás řešení společnosti SAMOHÝL group a.s.? Pokud Vás trápí neustále rostoucí cenová hladina pohonných hmot, obraťte se na nás, rádi Vám poradíme s následujícím:

 • úvodní kalkulace potenciálu provozních úspor při přechodu na CNG - ZDARMA
 • zpracování studie proveditelnosti, konkrétních analýz a kalkulací
 • výběr vhodné plnící technologie, její nákup či pronájem
 • výběr vhodného vozu
 • praktické vyzkoušení a zprostředkování zkušeností od stávajících uživatelů

Kontakt:

Tel.: +420 602 946 758
E-mail: info@cngplus.cz

Kontakty

Adresa
Smetanova 1058 , Lomnice nad Popelkou
Kontaktní osoba
Ing. Pavel Lojda
E-mail
pavel.lojda@samohyl.cz
Web
www.samohyl.cz
Telefon
481 653 111