IMG_7429
DSCN1017
DSCN1038
DSCN1039
DSCN1042
DSCN1044
DSCN1047
DSCN1050
DSCN1087
+
DSCN1092
Fiat Doblo
IMG_7426
IMG_7429
IMG_7434
IMG_7440
IMG_7444
IMG_7445
IMG_7416
IMG_7425

APM Automotive s.r.o.

Distribuce, velkoobchod, logistika

jezdím za 1.22 Kč/km

Další zastávkou na cestě za osvědčenými příklady z praxe využití zemního plynu v dopravě je malé městečko Kdyně v Plzeňském kraji. Zde v šumavském předhůří totiž sídlí jeden z nejvýznamnějších dovozců a distributorů autodílů v České republice APM Automotive s.r.o. Patří do impéria německé společnosti Ernst Markmiller GmbH a v Česku provozuje 25 poboček nabízejících kromě náhradních dílů, také příslušenství, autodoplňky, provozní kapaliny a maziva pro osobní i užitková vozidla. Spolupracuje s více jak 150 různými dodavateli a  provozuje servisní síť AutoPROFITEAM, která sdružuje na čtyři stovky nezávislých autoservisů a opraven. 

Jak je zřejmé, činnost společnosti je plně závislá na logistice a dopravě. Z centrálního skladu ve Kdyni zásobuje nepřetržitě celou národní síť většinou pomocí větších či menších dodávkových vozů (do 3,5 t), 42 obchodních zástupců navíc využívá flotilu osobních automobilů. Historicky má firma zkušenosti téměř se všemi značkami vozů - u dodávkových např. Ford Transit, VW Transporter, Citroen Berlingo, u osobních pak třeba i Kia Ceed, Hyundai i30, Ford Focus, Škoda Fabia, apod. Od počátku společnost vsadila spíše na naftové motory, které dlouhodobě tvořily téměř 85% podíl všech vozů. Dnes čítá vozový park na 188 vozidel, z toho je 100 užitkových.

Vůbec prvním impulsem pro vyzkoušení CNG byla prezentace na setkání fleet managerů v roce 2011, říká pan Husník, šéf divize dopravy.  Motivů pro zvolení tohoto paliva bylo více. Kromě toho nejlogičtějšího - provozní úspory, také takřka ideální akční rádius a denní nájezd vozidel. Ten byl díky menšímu počtu obchodních zástupců před několika lety až dvojnásobný (300 - 400 km), nyní najede každý v průměru 150 - 200 km, což je z hlediska dojezdových vzdáleností k plnícím stanicím efektivní. 

První várka vozů na zemní plyn dorazila přibližně v polovině roku 2012 a čítala celkem 26 vozů od Fiatu - 12 ks Fiat Punto pro obchodní zástupce a 14 ks Fiat Doblo Van Maxi pro rozvážku náhradních dílů. Jak říká pan Husník, úspora nákladů na pohonné hmoty se pohybuje podle cen na veřejných plnících stanicích v rozmezí 44 - 49% (zpravidla v Praze nejlevnější, v Brně naopak nejdražší). Je spokojený i s reálným dojezdem obou modelů - Punto zvládne bez problémů 220 km a Doblo kolem 350 km, což přesně odpovídá potřebám firmy. 

I přesto, že APM Automotive plánuje v nadcházejícím roce další obměnu vozového parku (dalších 25 vozů) a logicky bude pokračovat v nastoupené cestě s CNG, trápí je stále nedostatečný počet plnících stanic. Zejména v okolí Klatov je bílé místo a plnící stanice by přišla velmi vhod. Pochopitelně, že firma uvažovala také o vlastní plnící stanici v areálu, překážkou je však vzdálenost plynové přípojky, resp. komplikovanost vlastnických vztahů na pozemcích, které stojí v cestě. Skutečnost, že v okolí není prozatím možnost plnění vozů, limituje logistiku pomocí CNG vozů z centrálního skladu. V současné době tedy využívají služeb veřejných plnících stanic a jsou zapojeni do systému CNG Card Centrum.  

Na náš dotaz, jaké mají zkušenosti se servisem vozů na zemní plyn, zatím neumí dát odpověď - vozy jsou stále zánovní, nicméně očekávají, že odpadnou problémy, které postihují naftové motory - turbo, vstřiky, filtry pevných částic, apod. Šéf dopravy ještě na okraj uvádí, že ho trochu trápí nejasnosti a nedotaženost vyhlášky o parkování CNG vozů v garážích. 

Závěrem neformálně hovoříme o reakcích řidičů, kteří přesedli z běžného vozu do auta na zemní plyn. Zpočátku prý převažovala nedůvěřivost k výkonu a výbavě, nakonec se ukázalo, že unifikace celého vozového parku naopak prospěje celému kolektivu. Nemluvě o ekonomických výhodách! 

Rekapitulace

Počet vozů na CNG 26x (12x Fiat Punto, 14x Fiat Doblo Van Maxi)
Průměrný náklad na 1 km 1,22 Kč (Fiat Punto), 1,45 Kč (Fiat Doblo)
Průměrný nájezd km 200 km / osobní vůz / den a 400 km / dodávka / den
Úspora oproti naftě 44 - 49 %

 

Doporučené vozy

Vhodné pro obory

  • Distribuce, velkoobchod, logistika

Nabízíme

Zaujaly Vás zkušenosti APM Automotive s.r.o.? Pokud podnikáte v oboru, který se vyznačuje podobnými charakteristikami a trápí Vás neustále rostoucí cenová hladina pohonných hmot, obraťte se na nás, rádi Vám poradíme s následujícím:

  • úvodní kalkulace potenciálu provozních úspor při přechodu na CNG - ZDARMA
  • zpracování studie proveditelnosti, konkrétních analýz a kalkulací
  • výběr vhodné plnící technologie, její nákup či pronájem
  • výběr vhodných vozů - ojetá či nová
  • praktické vyzkoušení a zprostředkování zkušeností od stávajících uživatelů

Kontakt:

Tel.: +420 602 946 758
E-mail: info@cngplus.cz

Kontakty

Adresa
Nádražní 104, Kdyně
Kontaktní osoba
Miroslav Husník
E-mail
miroslav.husnik@apm.cz
Web
www.apm.cz
Telefon
379 302 911