Photo 04.11.13 12 26 55

Jak si stojíme s cenou CNG v porovnání se zahraničím?

čtvrtek, 20. října 2016, 11:33

Průměrná cena CNG se ČR momentálně pohybuje kolem 25 Kč vč. DPH za 1 kg (0,93 EUR/kg. Jaká je situace v zahraničí?

Dříve než se podíváme na ceny ve vybraných evropských zemích a začneme je srovnávat, je nutné si uvědomit, že na trhu jsou k dostání dva různé druhy plynu. V ČR jsme "hýčkáni" tzv. H-plynem, tedy zemním plynem s vysokým obsahem metanu. V některých částech Německa, Holandska a Belgie je k dostání i levnější tzv. L-plyn o nižším obsahu metanu, což se zákonitě projeví na dojezdu vozidla. Při jakémkoli srovnání je tedy nutné tento fakt vzít v potaz.

Ceny plynu srovnatelné s Českou republikou mají v Rakousku, Belgii, Itálii, Holandsku a SRN. Dráž je pak ve Švýcarsku, Francii, Dánsku, Švédsku a Norsku. Výhodnost CNG v těchto zemích je dána jednak cenovou úrovní tradičních paliv a rozsáhlým systémem dotací a daňových úlev. Příjemným překvapením je cena CNG v Lucembursku, kde jej seženete za bezkonkurečních 0,67 EUR/kg.

Ceny CNG ve vybraných zemích Evropy

Země

Cena CNG v EUR / kg 
(v závorce cena za L-plyn)

Rakousko 0,99
Belgie 0,96 (0,84)
Itálie 0,98
Holandsko 1,00
SRN 1,03 (0,92)
Švýcarsko 1,38
Francie 1,24
Dánsko 1,35
Švédsko 1,80
Norsko 1,20
Lucembursko 0,67

Obecně platí, že pokud cestujete do zahraničí, vyplatí se dobře na cestu připravit. Např. ve Francii počítejte s tím, že síť stanic je poměrně řídká, zatímco v Itálii, kde je plnička doslova na každém rohu, nebudete mít možnost palivo doplnit, kdy se Vám zachce. Pravidla siesty (cca od 12 do 15 hod) jsou neúprosná. Pravděpodobně nejspolehlivějším zdrojem je v současné době webová stránka www.gibgas.de.

Nutno také podotknout, že v současné době se situace zkomplikovala i v jinak výborně fungujícím Německu, kde byly některé CNG stanice dočasně uzavřeny kvůli výbuchu VW Touranu.

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.