edalnice-cz-1

Jak na zvýhodněnou dálniční známku?

neděle, 3. ledna 2021, 17:31

Rok 2021 je v České republice přelomovým z pohledu platby dálniční známky. Končí každoroční otravné škrabání starého kuponu ze skla a lepení nového platného na další rok. Za své vezmou i finty, jak si vše ulehčit fénem či nalepením na džíny tak, aby pak na skle známka byla snadno odstranitelná. Končí ovšem i možnost nepozorovaného využívání dálnic bez úhrady známky. Kromě těchto novinek je tento rok jiný i proto, že poprvé se rozlišují vozidla dle pohonu a upravuje se i výše platby.

Vozy na CNG mají 50% zvýhodnění a tedy platí místo plné výše 1500 Kč zvýhodněných 750 Kč. Z platby jsou dále osvobozeny držitelé průkazů ZTP a ZTP/P či cesty s nezaopatřenými dětmi se zhoubným nádorem či hemoblastózou. Ačkoliv se zdá zvýhodnění omezené, v průměru to znamená úsporu cca 0,5 Kč/kg natankovaného paliva v závislosti na ročním nájezdu km.

Pro Ty z Vás, kteří jezdí na CNG a chystají se na pořízení zvýhodněné dálniční známky jsme připravili drobnou rekapitulaci.

V jakémkoliv vyhledávači po zadání “dálniční známka 2021” na Vás vyskočí portál edalnice.cz. Zde si můžete zvolit časové období platnosti známky - obvyklých 1 rok, 30 dní a 10 dní.

V dalším kroku budete vyzváni k zadání údajů o vozidle - SPZ, počátku platnosti známky a dále musíte zatrhnout políčko “Vozidlo je poháněné zemním plynem nebo biometanem”. Zda dále zvolíte zemní plyn či biometan nemá vliv na výši platby, můžeme jen hádat, proč tam rozlišení je. Pokud vůbec je provozovatel schopen rozlišit, na co jezdí, pak může mít indikátor význam evidenční/statistický. Dalším možným výkladem může být, že v budoucnu bude ještě jiná sazba pro biometan a tedy je to taková příprava.

Dále již zvolíte způsob platby a identifikační údaje. Praktickou funkčností je upozornění na vypršení platnosti známky buď na mail nebo prostřednictvím sms. Systém Vás nezastaví na neexistující údaje a je tedy potřeba si řádně zkontrolovat zadaná data.

V dalším kroku se již dostanete na zadání platební karty a je to.

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.