Provozujeme rozsáhlou síť stanic na bio-CNG

Více o (bio-)CNG a SEFE Mobility

Nabízíme řešení dodávek bio-CNG na míru

O SEFE Mobility GmbH

SEFE Mobility GmbH je 100% dceřinná společnost německé státní skupiny SEFE Securing Energy for Europe GmbH, která realizuje projekty umožňující čisté a efektivní využívání zemního plynu jako pohonné hmoty. Její aktivity se zaměřují na rozvoj infrastruktury schopné zásobovat nákladní a osobní automobily stlačeným (bio-CNG) a zkapalněným (LNG) zemním plynem. Ve spolupráci se svými strategickými partnery tak přispívá k ekologické mobilitě v Evropě.

Víme, o čem mluvíme, protože společnost SEFE Mobility patří k největším provozovatelům plnicích stanic CNG v Německu a v České republice. Na více než 50 veřejných plnicích stanicích pomáhá naše nabídka produktů a služeb již více než 15 let spolehlivě zásobovat naše zákazníky bio-CNG a snižovat dopad oxidu uhličitého, sazí a oxidů dusíku na životní prostředí v dopravě.

V současné době poskytujeme bio-CNG našim zákazníkům na 14 CNG stanicích po celé České republice a těšíme se, že naše portfolio ještě rozšíříme.

Více o SEFE Mobility

O CNG

CNG je zkratka pro stlačený zemní plyn. Zemní plyn je dostupný v plynárenské síti v Evropě i v České republice a používá se především k výrobě tepla a elektřiny. Hovoříme-li o bio-CNG, máme na mysli obnovitelný zemní plyn, kde za základní komoditu pro jeho výrobu považujeme biometan vyráběný především z organických látek (hlavně odpadů) a syntetický metan technologií Power-to-Gas (P2G), která je již nyní dostupná v řadě evropských zemí. Pro dopravní účely musí být zemní plyn/biometan z hlediska koncentrace energie 200krát stlačen pomocí vysokotlakých kompresorů. I po stlačení zůstává (bio)CNG v plynné formě, která je uložena ve vysoce zabezpečené nádrži na čerpací stanici a ve vozidle. 

V Evropě v současné době existuje více než 1,3 milionu vozidel na zemní plyn a síť přibližně 4800 stanic na (bio-)CNG a (bio-)LNG (zkapalněný zemní plyn). CNG a LNG, zejména s využitím biometanu, mají obrovský potenciál snížit emise v odvětví mobility a očekává se, že budou hrát důležitou roli při přechodu na klimaticky neutrální kontinent.

Vozidla na CNG a LNG mohou rychle a s nízkými náklady snížit emise CO2 v odvětví mobility. Vzhledem k tomu, že zemní plyn obsahuje převážně metan, má ve srovnání s ostatními fosilními palivy nejmenší podíl CO2 na jednotku energie uvolněné při spalování a poskytuje o 25 % méně emisí CO2 než benzin a -15 % ve srovnání s vozidly na naftu. CNG lze navíc plně nebo částečně vyrábět z biometanu nebo syntetických plynů, což emise CO2 ještě snižuje. CNG je tedy považován za ekologické palivo.

Český trh zaznamenal velmi výrazný rozvoj výstavby plnících stanic, díky čemuž má jednu z nejhustějších sítí v Evropě. 

Vývoj počtu CNG stanic a vozů na CNG v ČR

Více o CNG

Aktuálně

SEFE Mobility spouští víkendové slevy

SEFE Mobility spouští víkendové slevy

čtvrtek, 16. února 2023

SEFE Mobility, provozovatel 14 plnících stanic v České republice připravil velmi zajímavou nabídku pro své zákazníky. Každému, kdo doplní CNG v sobotu nebo v neděli na stanicích tohoto provozovatele, poskytne slevu 1Kč/kg oproti poslední platné prodejní ceně před víkendem.
Nová CNG stanice na D1 v Pávově otevřena

Nová CNG stanice na D1 v Pávově otevřena

pátek, 23. prosince 2022

Na páteřní komunikaci D1 ve směru na Brno na 111. km byla 15.12.2022 otevřena nová CNG stanice v prostorách čerpací stanice OMV. Pro zákazníky je k dispozici 24h denně v samoobslužném režimu, akceptuje CNG karty a bankovní karty.

Novinky CNG+

Rok nazpět stálo CNG až 140 Kč/kg. V současnosti je odpovídající množství plynu k dostání i za polovinu ceny benzínu

Rok nazpět stálo CNG až 140 Kč/kg. V současnosti je odpovídající množství plynu k dostání i za polovinu ceny benzínu

12. září 2023

Cena stlačeného zemního plynu (CNG) je oproti loňskému září téměř o 60 % nižší. Průměrných 32 Kč/kg je sice stále o něco více než před ruským vpádem na Ukrajinu, vzhledem k poměrně drahému benzínu ale vychází CNG cenově výrazně lépe. V průměru je ekvivalent litru benzínu levnější o 17 korun, na mnoha čerpačkách však lze odebírat CNG levněji asi o 20 korun.

Číst dále...

Dva autobusy v Jihlavě jezdí na plyn ze zemědělské bioplynové stanice

Dva autobusy v Jihlavě jezdí na plyn ze zemědělské bioplynové stanice

25. srpna 2023

Dopravní podnik v Jihlavě testuje u dvou městských autobusů jako palivo plyn vyráběný nedalekou zemědělskou bioplynovou stanicí. Postupně by jím mohl nahradit většinu stlačeného zemního plynu (CNG) doposud používaného pro pohon jihlavských autobusů.

Číst dále...