8871233762_0bad593e41_h

Pohon CNG pomáhá drobným podnikatelům snižovat provozní náklady

čtvrtek, 30. května 2013, 10:23

Zdeněk Velíšek je pekař z Kamenice nad Lipou a rodinnou pekárnu provozuje již od roku 1991. V posledních letech ale i on, jako většina pekařů, začal bojovat s rentabilitou výroby při nízkých prodejních cenách. Řešením se pro něj stal pohon na stlačený zemní plyn, tzv. CNG, který začal používat v dodávkách na rozvoz pečiva.

První myšlenka na využití alternativního pohonu mě napadla před dvěma lety, kdy se mi do ruky dostal informační leták o CNG pohonu u dodávek,“ říká Zdeněk Velíšek. Při hledání úspor ve výrobě pak padla jasná volba na tuto alternativu oproti původně používané naftě. Propočet rentability pana Velíška natolik přesvědčil, že v roce 2012 koupil hned dva užitkové vozy FIAT DUCATO s pohonem na zemní plyn. A krátce na to i osobní automobil VW Passat na stejný pohon, tedy CNG.

Výsledky po ročním provozu jsou podle pekaře Zdeňka Velíška naprosto úžasné.  S každým vozem při rozvozech čerstvého pečiva ujede 7 tisíc km/měsíc. Na Jindřichohradecku, Jihlavsku, Pelhřimovsku a Táborsku zásobuje devět  vlastních prodejen a kolem 140 dalších obchodů, které z jeho pekárny odebírají pečivo. CNG pohon Zdeňku Velíškovi „ulehčil“ od leasingových splátek na jednotlivé dodávky. Úspora nákladů za pohonné hmoty při přechodu na CNG je tak velká, že za každou dodávku zaplatilo pekařství jen cca 20% akontaci a samotné měsíční splátky leasingu již pokrývají úspory za pohonné hmoty, kterými se stalo CNG. Při takovém nájezdu měsíčních kilometrů by se panu Velíškovi dokonce vyplatila i třetí dodávka, o které nyní uvažuje.

Další velkou výhodou je pro mě i domácí plnička, kterou používám přímo v areálu pekárny na tankování CNG do našich vozů,“ přibližuje provoz svého vozového parku Zdeněk Velíšek. Tím je pro něj úspora ještě vyšší. Na cestách využívá také veřejné stanice CNG, jako je právě nové otevřená CNG stanice na čerpací stanici u EXITU 90 u Humpolce.

Čtěte také - zkušenosti pana Velíška s CNG v seriálu My také jezdíme na CNG!

Plyn je také hlavním topným médiem v pekárně pana Velíška, ale od loňského roku k němu přibyla i elektrická energie. Přímo na objektu pekárny vybudoval fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 30 kW, která pokrývá až 45 % spotřeby pekárny a návratnost investice má pan Velíšek spočítanou na 7 let. U investice do alternativního pohonu CNG je návratnost dokonce ještě kratší – odhadovaná na necelých pět let.

Díky využití alternativního pohodu vozidel na CNG tak pekárna, která dnes zaměstnává 80 lidí, funguje s dobrými ekonomickými výsledky, a to i v současné složité době na trhu s pečivem. Pan Velíšek dnes už jen čeká, až se CNG stane běžně dostupným alternativním palivem a na mapě České republiky přibude ještě více veřejných CNG plniček jako součást klasických čerpacích stanic.

Zdroj: tisková zpráva E.ON

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.