kolaz

Sázkou na zemní plyn v dopravě nemůže Česká republika udělat chybu

neděle, 10. června 2012, 21:34

Plynové pohony v dopravě čeká v České republice další úspěšné období. Potvrdila to letošní konference AUTOSYMPO, která se uskutečnila 7. června v Roztokách u Prahy. Odbornou konferenci na téma „Alternativní pohony – reálná šance pro mobilitu“ pořádaly společně Česká automobilová společnost CAS-SAE a Asociace NGV.

Akce, kterou zahájili předsedové obou společností, Branko Remek a Zdeněk Prokopec a generální ředitel Agentury CzechInvest Miroslav Křížek, se zúčastnilo více jak 70 zástupců průmyslu, státní správy a vědeckotechnické sféry  a odborní novináři. Úvodní část se věnovala legislativním aspektům problematiky plynných pohonů v dopravě, zejména se zaměřením na vykazování spotřební daně a technické požadavky. 

Druhou část věnovanou aktuálním výsledkům vědy a výzkumu zahájil prof. Michal Takáts z Fakulty strojní ČVUT. Spolu s dalšími řečníky představili kromě aktuálních řešení motorů na plynná paliva také možnosti hybridních pohonů a okrajově se dotkli i elektromobility.

Dlouhodobě známým problémem a hlavní překážkou většího rozmachu vozidel s alternativními pohony  je prozatím nedostatečně zahuštěná síť čerpacích nebo nabíjecích stanic. Tomuto tématu byl věnován další blok konference, kde byly představeny i švýcarské zkušenosti a to i v oblasti již zmiňované elektromobility. 

Velkému zájmu se těšila odpolední část konference, která se zaměřila na představení aktuálních produktových řad významných automobilek. Domácí značku Škoda reprezentoval homologovaný elektromobil Octavia Green E-line. Dalším představeným elektromobilem byl závodní vůz formule Student / SAE postavený studenty ČVUT z Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní. Značka Opel si dokonce přichystala exkluzívní představení automobilu roku 2012 Opel Ampera (Chevrolet Volt) se sériovým hybridním pohonem a FIAT představil dva malé užitkové automobily s motory na CNG. Všechny vozy byly účastníkům k dispozici pro zkušební jízdy. Společnost Samohýl se podělila se svými zkušenostmi s provozem CNG automobilů v praxi. 

Po závěrečné diskuzi, která pozitivně vyzněla pro zemní plyn jako budoucí perspektivní alternativu tradičních paliv, provedl prof. Jan Macek z ČVUT účastníky prostory laboratoří a zkušeben nového Centra vozidel udržitelné mobility Josefa Božka (CVUM JB) v budově vědeckotechnického parku VTP Roztoky.  

Tradiční odborná konference pracovníků automobilového průmyslu zahájila novu etapu svého téměř padesátiletého života. Ta letošní byla více než úspěšná.

Více fotografií zde.

Zdroj: Asociace NGV, 2012

Související odkazy: