CNG+NovinkyLetadlo na CNG - kuriozita nebo budoucnost?
 

Letadlo na CNG - kuriozita nebo budoucnost?

 

pondělí, 29. července 2013, 21:36

aviat_husky_cng_side_left
 
 
aviat_husky_cng_sideaviat_husky_cng_panelaviat_husky_cng_extended_landing_gear_cu (1)
 
 
 

V rámci letecké přehlídky a výstavy AirVenture 2013, která se uskuteční mezi 29. červencem a 4. srpnem ve Wisconsinu bude představen model letadla s duálním pohonem.

"Jedná se o skutečně pozoruhodný koncept. Pro nás šlo jednoznačně o výzvu, jak si poradit se zakomponováním tohoto pohonu do letadla. Výkon a plynulost provozu však předčila všechna naše očekávání", říká Stu Horn, prezident Aviat Aircraft.

Pilot si může vybrat, zda stroj poletí na zemní plyn nebo letecký benzín a to pouhým přepnutím vypínače. Přestavba proběhla na standardním sériově vyráběném modelu Aviat Husky A1-C, který byl dodatečně vybaven zásobníkem na CNG vedle standardní nádrže na benzín o kapacitě 50 galonů. O pohon se stará dvousetkoňový čtyřválec Lycoming, který umožní letadlu rychlost kolem 230 km/h. Stroj přitom může ve vzduchu strávit přibližně sedm hodin, pokud se jeho výkon udržuje na cca 65 procentech. 

"Mezi mnoha jinými výhodami využití CNG vyniká především úspora provozních nákladů, čistší provoz a žádné těžké emise", vysvětluje Greg Herrick, prezident Aviation Foundation of America, který na začátku letošní roku přišel za zmíněným výrobcem s myšlenkou vývoje modelu letadla využívajícího stlačený zemní plyn. "Jsem ohromen, jak se tohoto úkolu Aviat Aircraft zhostil. Výsledkem je sofistikované řešení, které může být jednoduše přenositelné v rámci dalších aplikací v letectví", dodává.

Zdroj a foto: Aviat Aircraft, Inc. (redakčně kráceno)

Komentáře k novince

 
Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.
 

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

Facebook komentáře

 
 
 
 

Bonett

Nabídka ojetých vozů

 
 

Volkswagen Caddy 2,0i CNG LIFE...

Uvedení do provozu: 06/2007

Cena: 89 000 Kč

 
 
 

VW Golf 1.4 TGI Sports Combi...

Uvedení do provozu: 02/2015

Cena: 458 590 Kč

 

Unidataz

 
 

Poslední hodnocené stanice

Praha 10 - MalešicePraha 10 - Malešice23.2.2020
     
 
Vestec, Praha-západVestec, Praha-západ19.2.2020
     
 

Facebook