CNG+NovinkyVšechny benzínky budou mít porovnání cen paliv s C
 

Všechny benzínky budou mít porovnání cen paliv s CNG

 

čtvrtek, 13. září 2018, 14:02

Foto_5-Detail_vydejniho_stojanu_CNG
 
 

Do roku 2020 by mělo být na všech čerpacích stanicích porovnání cen benzinu a stlačeného plynu CNG. Motoristé by tak měli zjistit, na kolik je vyjde cesta na určitou vzdálenost při použití obou paliv. Novinářům to řekli zástupci České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO), která sdružuje provozovatele čerpacích stanic.

Povinnost zavádí evropská směrnice s cílem zvýšit informovanost spotřebitelů. Petrolejáři opatření kritizují, ekologové ho považují za užitečné.

Podle asociace jde jen o marketingový tah, který má zvýšit zájem o vozidla s alternativními pohony. Mluvčí ČAPPO Václav Loula přímé porovnání zpochybnil s tím, že daňové zatížení benzinu je mnohonásobně vyšší než u CNG. Spotřební daň na litr benzinu v Česku činí 12,84 korun, zatímco u CNG je 1,44 korun na metr krychlový.

Podle Karla Polaneckého z Hnutí Duha může být porovnání užitečné především z hlediska podpory zvyšování podílu aut jezdících na CNG. Provoz těchto aut je proti autům jezdícím na benzin ekologičtější, dodal. Jakým způsobem bude informace na stanicích prezentována zatím není zřejmé. Konkrétní pravidla bude muset nastavit stát.

Také Václav Holovčák jako představitel společnosti BONETT porovnání nařízené evropskou legislativou spíše vítá: "Nejde jen o rozdíl ve spotřebních daních. CNG technologie jsou obecně úspornější a vzhledem k výrazně nižší emisní zátěži pro okolí si zaslouží tuto informační podporu. Z pohledu nákladů na její provozování se bude jednat o velmi nízkonákladové opatření."

Asociace zároveň dnes oznámila, že v všechny členské firmy zavedly na svých stanicích nové doplňkové značení paliv. Od 12. října mají být stojany i tankovací pistole na všech čerpacích stanicích v EU označeny novými symboly. Paliva jsou rozdělena do tří skupin. Benzinová ponesou označení v kruhu, naftová paliva ve čtverci a plynná v kosočtverci. Písmena v uvedených symbolech budou značit typ biosložky, číslo podíl biosložky. Příslušné značky ponesou na krytu od nádrže také nově vyrobená auta. Čerpací stanice budou vedle nových značení používat paralelně stávající názvy paliv.

Členské firmy ČAPPO provozují v Česku zhruba 45 procent čerpacích stanic, podíl na trhu pak činí podle údajů zhruba 60 procent prodaných paliv. Celkem je v tuzemsku 3974 veřejných stanic.

Komentáře k novince

 
Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.
 

Facebook komentáře

 
 
 
 

Bonett


Nabídka vozů

 
 

VW Caddy 2.0 Ecofuel maxi LIFE...

Uvedení do provozu: 09/2014

Cena: 506 990 Kč

 

 

facebook

 

Poslední hodnocené stanice

JihlavaJihlava3.6.2019
     
 
JihlavaJihlava3.5.2019