Foto_9-Plneni_osobniho_vozu_na_CNG_stanici_PROFI_AUTO_CZ

Ceny CNG mírně rostou. Kde načerpáte stlačený zemní plyn nejlevněji?

pondělí, 1. října 2018

Ceny stlačeného zemního plynu (CNG) v posledních třech měsících mírně vzrostly, za kilogram odběratelé zaplatili na začátku září v průměru 25,45 Kč. Zajímavostí je, že v Praze jsou ceny nižší než ve zbytku republiky, kilogram CNG zde v průměru vyjde na 24,90 Kč. Ve srovnání s benzínem a naftou je však CNG stále výrazně levnější.

Ceny CNG od konce května do začátku září mírně vzrostly, celý trh v tomto období zdražil v průměru o 0,23 Kč. „Průměrná cena CNG byla na začátku září 25,45 Kč za kilogram včetně DPH a stále mírně roste. Průměrná cena v Praze pak byla o něco nižší než průměr trhu, a to 24,90 Kč s DPH,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám kromě tankovacích karet poskytuje i karty na nákup CNG.

Podnikatelé a firmy, které využívají vozy na CNG, mohou čerpat stlačený zemní plyn dlouhodobě levněji, než je průměrná cena na trhu. S využitím některých karet pro odběr CNG lze totiž získat 2korunovou slevu na každý kilogram. „Firmy a podnikatelé sdružení v naší nákupní alianci tankují v celé síti innogy za ceny v rozpětí od 23,50 do 24,50 Kč. Průměrná cena za kilogram je pak 24,19 Kč, což je více než korunu pod průměrem trhu,“ dodává Damir Durakovič.

I přes mírné zdražení je však stále úspora na palivu CNG velmi výrazná. Ve srovnání s cenou tradičních ropných paliv lze díky CNG uspořit skoro polovinu nákladů. Cenová výhoda není na plnicí stanici zřetelná na první pohled, protože se standardně uvádí cena za kilogram. Pro správné porovnání je však relevantní cena za metr krychlový, protože to je množství energeticky srovnatelné s litrem běžného paliva. Pokud bychom aktuální cenu za kilogram CNG přepočetli na metr krychlový, dostáváme se na 18,18 Kč/m3 CNG.

Litr nafty přitom v srpnu podle dat Českého statistického úřadu stál 32,21 Kč a litr Naturalu 95 pak 33,06 Kč. „CNG je cenově výhodný především díky daňovému zvýhodnění. I když se spotřební daň na CNG začátkem letošního roku zvedla na dvojnásobek, její výše činí jen asi 1,44 Kč/m3. U benzínu přitom zaplatíme státu za každý litr 12,84 Kč a u nafty 10,95 Kč,“ vysvětluje Damir Durakovič.

Od května do začátku září se rovněž o sedm míst rozrostla síť stanic, na nichž lze CNG čerpat. Nově mají řidiči možnost natankovat stlačený zemní plyn v Blansku, Děčíně, Milíně, Poděbradech, Prachaticích, Toužimi a Ústí nad Orlicí. Aktuální počet plnicích stanic v České republice se tak vyšplhal na číslo 172.

Také Bonett jako provozovatel největší CNG sítě v ČR stále rozšiřuje počet svých stanic a plánuje otevření dalších. Ani této síti se však nevyhýbá zdražování. "Cena CNG je závislá na světových cenách zemního plynu, které v posledních měsících pozvolna rostou (od února 2018 o 15 %). Přesto se snažíme navyšovat naše ceny jen mírně a se zpožděním a chránit tak zákazníky", přidává svůj komentář Václav Holovčák, šéf skupiny Bonett.